E-MAIL: vercajch.eu@gmail.com

TEL: +421 915 723 250

  • Dláta pre začiatočníkov 8ks -Ručné + kyjanička

Dláta pre začiatočníkov 8ks -Ručné + kyjanička

  • Výrobca: M-stein
  • Kód produktu: M-NRL80
  • Dostupnosť: Skladom
  • 205,00€

  • Bez DPH: 170,83€

Výber rezbára:

(Zostava optimalizovaná pre menšie práce a začínajúcich rezbárov)

Pri kúpe dlát v súpravách treba mať na zreteli, že sú vyskladané viac po stránke obchodnej, ako praktickej. Znamená to, že zakúpením sa získajú kusy, ktoré použijeme len výnimočne. Dláto prehnuté s rovnakým ako dláto rovné je pre začiatočníka nevhodné, ale v súprave vyzerá tak pekne. Pozdĺžne prehnuté dláta podľa predajcov kupujú najmä začiatočníci, ktorí ich nevedia posúdiť, ale podľahnú dojmu, že s takto tvarovaným dlátom sa pracuje lepšie. To je ale omyl. Obrázok ukazuje, ako sa prehnutím dláta mení geometria a oveľa nevýhodnejší uhol (pre väčšinu prác) znamená, že sa s takýmto dlátom pracuje oveľa horšie a navyše, pri veľmi špecifických prácach (náročnejšie ornamenty).

Druhou vecou je, že kúpou akejkoľvek sady nepokryjeme všetky potreby pre opracovanie. Pretože dláta sú pomerne drahé, je riešením alternatívne použitie dlát stolárskych, tesárskych a ich relatívne nenáročná úprava. Ono totiž, také ploché stolárske dláto sa dá prebrúsiť do mierne oblého profilu a kedže stolárske dláta sú lacnejšie a vyskytujú sa v dielňach oveľa častejšie ako rezbárske, úspora je zrejmá.

Menšie profily sa dajú nahradiť lacnejšími rydlami. Rydlá sa odlišujú od dlát tým, že nemajú pätku (kovové rozšírenie priliehajúce na rukoväť). Rydlo je menšie a má tvar lepšie sediaci v dlani. S rydlami sa pracuje tlakom rúk (netreba údery palicou).

Dláto (s pätkou) je dlhšie, výrobne náročnejšie, ale zároveň drahšie. Pri väčších profiloch, alebo niektorých činnostiach sa nedá nahradiť rydlom. Dlátom sa dá pracovať ako s rydlom, ale spravidla sa do rezu dostáva s požitím úderov rezbárskej palice (kyjanice). No a rezbár sa nezaobíde aspoň bez jedného nožíka, ktorý má na rozdiel od bežných nožov krátku čepieľku.

Toľko základný úvod, teraz konkrétnejšie k zostave.

Táto zostava je výberom rezbára. Nie je určená na väčšie práce a ani na tie úplne najjemnejšie. Zohľadňuje však hore uvedené aspekty, čím záujemcovi poskytuje optimálny výkon, za minimálnu cenu. Minimálna cena je v tomto prípade relatívnym pojmom, pretože sa jedná o profesionálne nástroje, ktoré nemožno zamieňať s „dlátami", ktoré tento význam výrazu napĺňajú len veľmi ťažko.

Začnem nožíkom: Nožík N2 je typom, ktorý sa hodí na väčšinu prác, kde je použitie nožíka výhodnejšie, ako použitie dláta. Pre rezbára je to nutný základ.

Rydlo 11/3 je vhodné na hlbšie rezy , najmä obrysy. Číslo 11 znamená, že sa jedná o hlboký profil tvaru U so šírkou 3 mm. Používa sa na „obkreslenie" tvarov, do malých úzkych štrbín, vyčistenie ostrých uhlov po zásekoch dlát a rezov nožov.

Profily 10 sú zastúpené dvomi rydlami (šírky 4 a 6 mm) a jedným dlátom šírky 10 mm. Prečo profil číslo 10 a v troch veľkostiach? Tento profil je presnou polovicou kruhu. Znamená to, že ním dokážete obkrúžiť v dreve zárez, ktorý môže byť budúcim gombíkom, terčíkom ľudského oka, alebo pekne zaguľateným okom zvieraťa. To napríklad s profilom č 11. nedokážete. Keďže menšie profily sa dajú posúvať tlakom ruky, preto sú nástroje s označením 10/4 a 10/6 rydlami a nástroj s označením 10/10 je už plnohodnotným rezbárskym dlátom (s pätkou), kde sa k posunu môžu použiť údery rezbárskej palice. Toto oceníte najmä v tvrdom dreve). Možno Vám vo výbere bude chýbať profil č. 10 veľkosti 8 mm, ale tento profil si môžete zaobstarať neskôr, prípadne vybrúsiť z hrubého tesárskeho dláta (tesárske dláta sú mohutnejšie ako stolárske a umožňujú vybrúsenie oblej drážky). Vybrúsenie je vhodné pre zručnejších. Je nutné pamätať na prehrievanie materiálu pri brúsení, pretože tým sa dá dláto znehodnotiť. Veľmi dobre sa tiež získavajú nízke oblé profily prebrúsením plochých stolárskych dlát.

Lenže sú typy dlát, ktoré v domácich podmienkach nedokážeme vyrobiť, respektíve nebolo by to jednoduché. Takýmito nástrojmi sú napríklad dláta s V profilom.

Dláto číslo 12/10 je profil V 60° (nazývaný aj kozia nôžka). Tento uhol je pre väčšinu prác výhodnejší, ako 90°, pretože ním dokážeme urobiť viac zámerov, kde sa potrebuje ostrý uhol. Profil 17/10 je profil V 60° v šírke 10 mm. Je podobný predchádzajúcemu dlátu, ale práve zaoblenie v mieste styku dvoch rovín z neho robí unikátny kúsok s mnohorakým využitím. Strážnický rezbár František Gajda, dokázal s takýmto dlátom rezať takmer celé sošky. Vynikajúco sa s ním režú hlavičky sošiek, drapérie, ryhy, rezy pod krkom, nosom, za ušami. Ten kto mu príde na chuť, nebude si vedieť prácu bez neho predstaviť.

Vybrať základnú zostavu, s ohľadom na cenu je pomerne ťažké, pretože každý zo záujemcov má iné zameranie. Precíznejší výber berie v úvahu prevažujúce typy prác, veľkosť diel, ale aj tvrdosť materiálu. Lenže tieto požiadavky sú tak špecifcké, že je vylúčené uspokojenie minimalizovaným, či takto optimalizovaným výberom. Preto berte aj tento „výber rezbára" skôr ako užitočnú pomôcku a tip ku kúpe, ako univerzálne riešenie, ktoré nemá žiadne nedostatky. Tento výberový kompromis ale dokáže optimalizovať Vaše výdaje, pokiaľ už chcete kúpiť sadu.

Pri výbere zostavy som zvážil aj to, že nízke profily sa dajú urobiť prebrúsením stolárskych dlát, alebo zhotovením z iných kalených nástrojov. Tento spôsob nie je možno ideálny, ale verte, že takmer každý rezbár, obzvlášť v minulosti bol odkázaný aj na takúto svojpomocnú prácu, než sa dopracoval k lepšej výbave.

Podrobnejšie informácie o dlátach nájdete tu: https://www.rezbarstvo.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=48:dlata&catid=41:dlata&Itemid=1017

Prajem Vám potešenie z vlastnej práce.

Andrej Irša

  Máte v rodine vyrastajúci talent a chceli by ste ho obdarovať užitočným, kvalitným dlátom ktoré si bude pochvaľovať tak dnes ako i po niekoľkých rokov, M-stein je toho dôkazom.

Pri správnej údržbe a použití pri práci môže naše náradie slúžiť aj niekoľko generácii rezbárov.

Požiadali sme nášho rezbára nech vytvori sadu pre začiatočníkov vyber naj používanejších dlát.

Rezbárske dláta sú ručne kované z nástrojovej ocele a tepelne spracované na potrebnú tvrdosť. Rukoväte sú z hrabového dreva.

 

Balenie obsahuje:

N2

 -N2(nôž),Dľžka:182mm,

                                                    Prierez rúčky:17x20

                                                     Dĺžky čepelí:42mm

 Rovné dláto -R12/10-Rovné dláto vpich 12,šírkA 10mm            

 

rovne dlato-R3/15-Rovné dláto vpich 3,šírka 15mm

 

 

rovne dlato  -R17/10-Rovné dláto vpich 17,šírka 10mm

 

Rovne dláto

-R10/10-Rovné dláto vpich 10,širka 10mm

 

osemhranná rukoväť dláta -L11/3B-Osemhranná rukoväť vpich 11,šírka 3mm

 

dtáto ručne -L10/4B-Osemhranná rukoväť vpich 10,šírka 4mm

 

Dláto -L10/6B-Osemhranná rukoväť vpich 10,šírka 6mm

 

KYJANIčKA

 

 

Kyjanička 80

Hrabové drevo 

priemer 80mm

hmotnosť 400g 

Údržba a uchovánie:

 Dláta sú vyrobené z nástrojovej ocele, ktorá nie je korózievzdorná a vo vlhkom prostredí môže dôjsť k ich hrdzaveniu, preto ich odporúčam uchovávať v suchom prostredí. Drevené rukoväte sú z hrabového dreva, pri práci s kyjaničkou alebo kladivom zvolte jeho materiál rovnako tvrdý alebo mäkší pre ich dlhodobejšie použitie.

Pri uchovávaní náradia odporúčame po ukončení práce s nimi naniesť na čepeľ tenkú vrstvu oleja. Dláta ukladať tak, aby nedochádzalo k vzájomným oterom kovových častí alebo dotykom ostria.

Náradia, ktoré sa Vám dostávajú do rúk, sú už nabrúsené. Používaním sa ostrie otupí a práca s nástrojmi sa stane obtiažnejšia. Pre kvalitnú rezbu je však ostré náradie nutnosťou, a preto Vám M stein ponúka návod a odporúčaný spôsob na jeho brúsenie.

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               
Google reCAPTCHA

Štítky: Novinka