E-MAIL: vercajch.eu@gmail.com

TEL: +421 915 723 250

Rašpľový kotúč sekaný ostrím okrajom 125mm

  • 142,00€

  • Bez DPH: 118,33€

Rašpľový kotúč je zhotovený z kvalitnej uhlíkovej ocele a kalený na cca 40 HRC (vyššia tvrdosť by spôsobovala nežiaducu krehkosť zubov.

Je vhodný pre použitie v uhľových brúskach s vyšším výkonom najlepšie nad 1000 W, minimálne 850 W. Stroje nižšieho výkonu sú vystavené brzdnému účinku zubov v zábere a taktiež odporu samotného rotujúceho kotúča, predovšetkým pri rozbehu. Slabšie stroje taktiež nemajú prevodovku konštruovanú pre vyššie zaťaženie.

Rotujúci kotúč si udržiava razanciu a kľudný chod aj vďaka gyroskopickému efektu, no zároveň je kladený odpor v mimoosovom  posune. Stopa vznikajúca po zuboch je pomerne hladká, pretože mechanizmus odoberania triesky je bližšie k plnému strihu, ako drveniu a rozrážaniu  povrchovej vrstvy (tvrdokovové ihličkové a tvrdokovové nepravidelné zrno). Táto skutočnosť znamená, že finálne zarovnanie povrchu jemným brúsením je následne jednoduchšie, pretože horná vrstva dreva - teda vrstva zohnutia a zatlačenia vlákien dreviny je podstatne menšia, ako u zrnitých kotúčov. Taktiež ručná práca (ručné sekanie zubov) zaručuje rozdielnu dráhu jednotlivých sekov, ktoré sa neprekrývajú, ale v celej otáčke vytvárajú pomerne kvalitné zarovnanie povrchu i pri pomerne veľkých zuboch. Napriek uvedenému, po práci s týmto kotúčom vznikajú kruhové stopy, charakteristické prakticky pre všetky rotačné nástroje. Nástroj má extrémny úber a pomerne vysokú mieru bezpečnosti. Kotúč je masívny a nehrozí deštrukcia v priebehu práce. Deštruktívne poranenia mäkkých tkanív ako v prípade hoblíkových rezných zubov  (reťazové kotúče, kotúče z profilovaného plechu) sú síce nepravdepodobné, no v prípade nedodržania bezpečnosti práce (rukavice, oblečenie, nepozornosť...) sa môže stať úraz  -  poranenie kože. Poranenie bude skôr plošného charakteru, povrchovým zodratím, no môže ísť aj o popálenie (trením).

Pre účinnú ochranu s prihliadnutím k prašnosti práce je nutná ochrana zraku (okuliare, štít, sieťka, celotvárová maska) a odporúča sa použitie ochrany dýchania (rúška, maska). Nástoj nepoužívajte bez ochranného krytu brúsky.

Nástroj sa nesmie používať na opracovanie betónu, kovov, kameňa a iných tvrdých materiálov a taktiež nástrojch chránime proti poškodeniu odkladaním na mäkké povrchy.

Ukážka nástroja v akcii

Celkový Ø:125 mm

-stredový priemer upnutia:  22,2 mm

-rádius hrany (Ø):10mm

tvrdosť zubov:35-42 HRc

Odporučené otáčky: 4.000 - 12.000 RPM.